Blockchain

Bitcoin Breaks Above $10,300 for First Time in 8 Weeks, Gold Breaks All-Time High

Około 02:25 UTC w poniedziałek (27 lipca) cena złota zrobiła historyczny ruch, osiągając 1.922,36 USD za uncję, co oznacza, że złamała ponad swój wszechczasowy haj (ATH) 1.920,94 USD, który został ustalony 1 września 2011 roku, jak widać z jednodniowych i wszechczasowych wykresów cenowych przedstawionych poniżej:

Obecnie (na dzień 27 lipca o 7:10 UTC), kurs złota spot wynosi 1.934,12 USD.

Według raportu Kitco News, Marc Chandler, główny strateg rynku w Bannockburn Global Forex, powiedział:

„Trudno jest mówić o oporze w nigdy wcześniej nie widzianych cenach, ale jeśli nasz pogląd na stopy procentowe i zwrot w cyklu dolarowym jest uczciwy, to 2.500 dolarów może nie wydawać się nierozsądny“.

Steven Dunn, szef działu produktów giełdowych w Aberdeen Standard Investments, powiedział Kitco News:

Połączenie eskalacji napięć w Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz ciągłych obaw przed skutkami gospodarczymi pandemii wirusa koronaawirusowego dostarczyło wiele paliwa dla tego skoku i nie wydaje się prawdopodobne, aby rozproszyło się ono w najbliższym czasie… Ponieważ inwestorzy nadal zmagają się z niestabilnością i niepewnością, atrakcyjność aktywów typu „safe-haven“, takich jak złoto i srebro, tylko wzrośnie“.

Afshin Nabavi, szef działu handlu w MKS (Szwajcaria) SA, powiedział niedawno Kitco News:

„Gdziekolwiek spojrzeć, na świecie jest bałagan, a to spowoduje wzrost cen złota.“

Według danych z CryptoCompare, niecałe 90 minut po tym, jak złoto złamało ATH, Bitcoin Evolution, kryptoaset, który wiele osób określa jako „cyfrowe złoto“, skoczyła o 10.300 dolarów, poziom ostatnio widziany 1 czerwca, jak widać z jednodniowych i trzymiesięcznych wykresów cenowych przedstawionych poniżej:

Więc, jaki jest powód rajdów, które mają obecnie złoto i Bitcoin?

Cóż, nie możemy być pewni, oczywiście, ale oto kilka prawdopodobnych wyjaśnień:

Pogarszająca się sytuacja COVID-19 w USA (CNBC mówi, że w piątek oznaczono „po raz pierwszy od końca maja dzienne żniwo śmierci wynosiło ponad 1000 przez cztery kolejne dni“).
Eskalacja napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w wyniku sporów handlowych, opanowanie przez Chiny pandemii COVID-19 w styczniu/lutym oraz stanowisko Chin wobec Hongkongu.
Negatywna „realna“ stopa zwrotu z 10-letniej noty skarbowej USA.
Osłabienie amerykańskiego dolara.
W niedzielę, sekretarz skarbu Steven Mnuchin powiedział podczas wywiadu w „Fox News Sunday“, że Republikanie Senatu planują wprowadzić w poniedziałek drugi projekt ustawy o pomocy koronawirusowej, który jest „warty około 1 biliona dolarów“.

Według CNBC, Commonwealth Bank of Australia’s Vivek Dhar powiedział:

„Negatywna relacja między długoterminowymi realnymi dochodami USA i kontraktami terminowymi na złoto utrzymała się dość dobrze w dłuższej perspektywie“.

To dlatego, że kiedy długoterminowe realne zyski USA rosną, złoto jest mniej atrakcyjne w porównaniu z amerykańskimi papierami wartościowymi, ponieważ nie ma możliwości zarabiania na złocie…“.

„Spadek realnych stóp kapitalizacji w USA o 10 lat jest przede wszystkim spowodowany wzrostem oczekiwań inflacyjnych w USA o 10 lat“.

Współzałożyciel i prezes firmy Kraken, Jesse Powell, wyjaśnił jedną ważną różnicę między złotem a Bitcoinem – podaż tego pierwszego jest zasadniczo „nieskończona“, biorąc pod uwagę ilość złota, która istnieje w przestrzeni kosmicznej (ale jeszcze nie została wydobyta):

Jeśli chodzi o to, jak wysoka może być cena Bitcoin, Vijay Ayyar, szef rozwoju biznesu na kryptońskiej giełdzie Luno, powiedział CNBC, że Bitcoin wieloryby próbowały zdecydować, czy sprzedać niektóre z ich BTC w celu obniżenia ceny, tak aby mogły one zgromadzić więcej Bitcoin:

„Wydaje się, że to się nie wydarzyło… To, co się wydarzyło, to potencjalna ponowna akumulacja przez dużych graczy, do których dołączyli mniejsi inwestorzy, próbując wepchnąć BTC wyżej po 10 i wyżej po 10,5 tysiącach, co jest dużym poziomem oporu, gdzie BTC ostatnio postawiło wysoki…

„Nadal nie przełamaliśmy poziomu 10.5K, jeśli tak się stanie, BTC prawdopodobnie biegnie do 15K. Wszystkie znaki wskazują na to w tym momencie.“

Ale może ostatnie słowo powinno należeć do zawsze zabawnego współzałożyciela i dyrektora generalnego BitMEX-u, Arthura Hayesa, który tweetował: